prawojazdy cena

Ile kosztuje prawo jazdy 2019 / 2020

Jest jeden podstawowy warunek, aby móc jeździć samochodem, należy zdać prawo jazdy. Aby otrzymać dokument uprawniający do kierowania – trzeba ponieść koszty. Umiejętność jazdy samochodem to bardzo przydatna rzecz w dzisiejszych czasach. Nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, poruszanie się po mieście, ale często także jest pomocna w pracy. 

Co wchodzi w cenę prawo jazdy?

Prawo jazdy to nie tylko kurs i egzamin. Do ceny należy doliczyć kwotę, jaką trzeba zapłacić za badania, które stwierdzają, że dana osoba może w ogóle zostać kierowcą. Określają też, na jaki okres zostanie wydane prawo jazdy. Średni koszt badań to 200 zł. Zdarza się, że szkoła jazdy posiada własnego lekarza i wtedy ceny mogą być niższe. Zdarza się, że kursanci robiący badania u poleconego przez szkołę lekarza, płacą 50-100 zł mniej niż pozostałe osoby.

Kolejny koszt to zdjęcia, które będą potrzebne do wyrobienia dokumentu. Jeżeli nie są w posiadaniu, trzeba zrobić nowe, aktualne. Koszt 4 zdjęć to około    20 zł. Należy jeszcze wyrobić PPK, czyli profil Kandydata na Kierowcę, ale to na szczęście nic nie kosztuje.

Opłata za prawo jazdy

Cena kursu jest uzależniona od szkoły, jaką wybierze kandydat. Szkoły ciszące się dużą renomą, które mają duży odsetek osób zdających, mogą być droższe od pozostałych. Wyższe ceny mają również szkoły w dużych miastach oraz takie, które w zamian za wyższą kwotę oferują darmowe materiały do nauki. W zależności od miasta kurs prawo jazdy w 2019 r. kosztuje od 1200 zł do 2200 zł. Rożnica jest spora, bo wynosi 1000 zł. Należy się zastanowić, czy warto tak przepłacać i czy zawsze warto wybierać najdroższą szkołę jazdy. Czasami te tańsze są równie dobre, mają doświadczonych instruktorów.

Sam kurs to jeszcze nie wszystko. Zostają egzaminy, za które również trzeba zapłacić. W tym przypadku ceny są stałe i wynoszą  30 zł za egzamin teoretyczny i 140 za praktyczny. Dobrze, jeżeli egzamin będzie zdany za pierwszym razem, jeżeli nie, za każde kolejne podejście trzeba znów płacić. Jeżeli ktoś nie czuje się pewnie za kierownicą, powinien wykupić dodatkowe lekcje. Za godzinę dodatkowej jazdy trzeba zapłacić od 30 do 60 zł za godzinę. Po zdaniu egzaminów zostaje jeszcze jeden wydatek, a mianowicie złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy, który kosztuje 100,50 zł.

Podsumowując, koszt prawo jazdy w 2019 r. wynosi średnio 2000 zł. Są miasta i szkoły, gdzie można już zdobyć kwalifikacje do jazdy za 1800 zł, ale są i takie, gdzie całość może kosztować prawie 3000 zł.

Dziś mało kto wyobraża sobie życie bez samochodu. Ułatwia dojazd do pracy, na zakupy, odwiezienie dzieci do szkoły. Jest wiele zawodów, w których prawo jazdy jest wręcz wymagane. I nie chodzi tu tylko o kierowców, ale również handlowców oraz przedstawicieli innych zawodów, w których potrzeba dojechać do klienta lub załatwić pilne inne sprawy.

Rankingi

Przeczytaj również

Więcej

Powiązane artykuły

Brak wyników o takich kryteriach